top of page
DAMUS001.jpg
Unknown.jpeg

DAMUS sözcüğü elmas tornalama, delme makinesi ve özel takım tezgâhları anlamlarına gelen sözcüklerin baş harflerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir kısaltmadır.
Başlangıçtan bu yana (Şubat 1983) marka, şirketin ana faaliyet alanı olarak seçilen takım tezgâhlarının özel işkolunu ifade etmektedir.
Elmas tornalama makineleri için, atölye jargonunda kullanıldığı üzere; piston eteği, spiral vida vs. gibi silindirik şekil ve karmaşık biçimlerin titiz biçimde yapılabilmesine yönelik elmas uçlu aygıt (PCD) kullanılan hassas tornalara atıfta bulunmaktayız.
Delik işleme makineleri için ise piston pim deliği, biyel kolunun büyük ve küçük halkası, silindir gömleklerinin hazne çapları vs. gibi mikrometrik toleranslı çaplar ile cila işleri yapan hassas ince delme makinelerine atıfta bulunmaktayız.
Özel makineler için müşteri ile tasarımları ortak yapılan ve yine müşterinin teknik bakımdan tanımladığı, ancak her zaman piston/pim deliği teknoloji ve işlemlerindeki deneyim kapasitemizle ilişkili olan özel amaçlı veya “ısmarlama” makinelere atıfta bulunuyoruz.
Yıllar içinde kat ettiğimiz gelişme boyunca, makinelerimizin ihtiyaç duyduğu hassas işlemlere özel birçok ekipman ve cihaz tasarladık ve oluşturduk. Bunların bazıları patentli olup öne çıkan örnekler şöyledir:
0,5 mikron hassasiyetli araç çubuğunun kontrollü kullanımına yönelik otomatik dengeleme cihazı ( DPU/1000 )
Yuvarlak olmayan ve karmaşık dönüşler için salınım cihazı ( DHE/2350
Eksantrik işlemler (yaylı segman oluğu açma, alın tornalama, pah verme vs.) için hidrolik veya CNC destekli oyuk açma cihazı ( GRH/1500 )

http://www.damus-italy.com/index.html

bottom of page